You are currently viewing Dramatisk arbejdssejr over topholdet TM Tønder

Dramatisk arbejdssejr over topholdet TM Tønder

Ubesejrede TM Tønder gæstede på en solbeskinnet lørdag eftermiddag, der ikke umiddelbart indbød til indendørs sport, Lollands Bank ARENA. De tre kampe, sønderjyderne hidtil havde afviklet, var vundet klart med flot og tempofyldt håndbold.

Det var dog også et hjemmehold, der gik ind til kampen med selvtillid efter to flotte sejre i træk – heriblandt en af de sjældne i Jylland. Desværre var det også et hjemmehold uden forsvars-krumtappen Jeppe Villumsen, der i Rækker Mølle måtte udgå med en forstrækning og desværre ikke blev klar til dagens kamp.

Fraværet af Jeppe var dog på ingen måde synligt, da bolden var givet op og som kampen forløb. De øvrige fightede forbilledligt, bakkede hinanden op og tillod dermed ikke mange åbne chancer til TM Tønder i en, mod forventning, relativ målfattig kamp. Cheftræner Worsøe havde ellers deklareret, at der var en fin sandsynlighed for, at det godt kunne blive et målrigt opgør at dømme ud fra holdenes første kampe, og at det godt kunne blive til hjemmeholdets fordel. Men det blev altså ikke tilfældet, dertil var begge holds forsvar for stærke, og i særdeles i første halvleg også TM Tønders keeper Magnus Siim.

Det, der til gengæld holdt stik, var Dines forudsigelse i sit interview på scenen til førkampsarrangementet i Aage Maagensen Loungen om, at TSØ ville vinde med to mål!

26-24 blev den i en kamp, der bølgede frem og tilbage, og på mange måder lignede et kampmønster, vi har set i de første tre kampe.

Det vil sige, at det igen i dag var et TSØ-hold, der i store træk var i teten i det meste af første halvleg. Der skulle dog lige gå små 10 minutter før drengene fik skudt hul på Siim, og som skrevet, var der generelt bare længere tid mellem scoringerne i dag – i begge ender. En del udvisninger gjorde ligeledes, at tempoet i de perioder blev trukket ud af kampen og det blev mere urytmisk. Føringen nåede op på tre mål og kunne med lidt skarphed godt have været større. Men som det har været tilfældet i de øvrige kampe, skete der i stedet det, at halvlegens sidste minutter blev tabt, og TSØ gik til pausen med en føring på ”kun” en enkelt pind; 13-12.

Momentum, som der har været nævnt i de foregående kampe, lå dermed igen hos modstanderen, og TM Tønder kom også stærkt ud til anden halvleg og vandt de første fem minutter med 4-1. Team Sydhavsøernes føring var dermed vekslet til at være bagud med to og kort efter blev det også tre, og Worsøe trykkede hårdt og bestemt på Timeout knappen. Man sad på dette tidspunkt med en følelse af, at udeholdet havde, ikke blot momentum, men også flest ressourcer og ville køre den hjem herfra.

Men trænerteamet og spillerne ville det anderledes. I perioden efter timeouten blev der virkelig steppet op defensivt og man forhindrede udeholdet i at score i 6 minutter, samtidig med at bl.a. 7 mod 6 spil gav fire TSØ-scoringer i træk, og kampen var igen helt lige – med TSØ oppe med en.

Udeholdet fandt dog tilbage til rytmen og vi fik ikke udnyttet ellers gode chancer og holdene skiftedes til at score.

Med blot tre minutter igen lykkedes det TSØ at komme foran med to – en stor føring i denne kamp og TM Tønder valgte at afvikle den resterende del af kampen i 7 mod 6. Det meste af hallen troede, at dette var uden succes, da den første situation lignede en klar angrebsfejl med tomt mål. I stedet blev der, i en Lollands Bank ARENA med mange utilfredse TSØ-tilhængere, fløjtet et straffe. Straffekastet blev omsat til mål, og i angrebet efter udlignede TM Tønder og dramaet måtte vare til sidste sekund.

Som i sidste uge var Dines heldigvis skarp, da det virkelig gjaldt, og under stort pres satte han kampens sidst to mål ind. Herimellem præsterede August en fremragende og ligeledes kampafgørende redning fra en helt fri TM Tønder spiller.

Taget var ved at lette i Lollands Bank ARENA og drengene fik i dag for alvor bevist, hvad de er gjort af. En mandfolkepræstation på og uden for banen.

Man of the Match blev Gustav Murel kåret af Jan Weyhe fra JW Skadedyr.

Der går heldigvis ikke engang en uge, før det er muligt at opleve disse fantastiske drenge give den gas, når der er dømt revanche (efter tabt pokalkampe) mod oprykkerne fra TIK Taastrup.

Kom i Lollands Bank ARENA og bak drengene op på fredag d. 26/9.