For første gang i denne sæson gik Team Sydhavsøerne ind til kampen som favoritter. Dagens modstander var oprykkerne fra TIK Taastrup. Et hold Team Sydhavsøerne slog sig på for blot et halvt års tid siden, da man tabte og dermed røg ud af pokalturneringen.
TIK Taastrup har indledt sæsonen flot med 3 point i de første to kampe og har taget den selvtillid, man får ved at vinde adskillige kampe på stribe, med op i 1. divisionen og har spillet helt uimponeret.
I dag var det dog hjemmeholdet, Team Sydhavsøerne, der satte dagsordenen, da der blev fløjtet op i en særdeles velbesøgt Lollands Bank Arena. Anført af en veloplagt Mathias Nikolajsen, lykkedes TSØ med at få tempoet helt op fra start og med et par succesfulde forsvarsaktioner samt redninger fra August, blev der blæst til angreb. TIK nåede knap nok hjem før bolden lå i kassen hos udeholdet. Målscorerne var indledningsvis spredt godt ud, men Nikolajsen havde en finger med i det meste. Den eneste målscorer for udeholdet var i starten af kampen den tidligere TSØ-spiller, Nicholas Skytte. Hele 7-2 stod den efter blot 7 minutter, hvor den ligeledes tidligere TSØ’er Andreas Stryger, i egenskab af træner for TIK, måtte trykke på timeouten knappen.
Timeouten og 7 mod 6 spil fra udeholdet der fulgte nogle minutter senere, satte en stopper for TSØ’s store dominans og TIK havde nu forholdsvis let ved at spille sig til gode chancer med klogt og tålmodigt angrebsspil. TSØ havde dog fortsat tur i den angrebsmæssigt, hvor spillet var en nydelse at se på, og Nikolajsen fik nu sat selv i scene med mål på gennembrud og fra distance. 6 mål blev det til i første halvleg.
TIK hang på og scorede nu mål på samlebånd. Det lykkedes os ikke at præstere en redning i halvlegens sidste 23 minutter – de skulle dog komme senere. Målene betød, at TSØ ikke lykkedes med at lægge yderligere afstand og søge en tidlig afgørelse. Så selvom føringen på 19-13 ved pausen var overkommelig, havde udeholdet vist for godt spil til, at man kunne lukke kampen.
Det blev bekræftet da anden halvleg gik i gang, hvor TIK trods undertal lavede halvlegens første to mål og så var afstanden kun fire mål. Tættere på kom TIK dog ikke, TSØ trykkede på speederen og punkterede, med fire hurtige scoringer i træk, kampen. Dette blev blandt andet muligt, da Sebastian, der afløste August i første halvleg, lige pludselig fandt de redninger, der indtil da var udeblevet. Den høje keeper lukkede flot ned i kampens sidste 20 minutter, hvilket gav den nødvendige ro til at afvikle resten af kampen. 35-26 blev sejrscifrene.
Det var en kamp, hvor der spillet bredt, og alle 16 mand kom på banen. Der var flere gode indsatser. Sebastian er omtalt, men også Lasse Højgaard fejrede sin kontraktforlængelse med at lave 5 mål på 5 forsøg, hvilket betyder, at han stadig ikke har misset et skud i sæsonen.
Bedst af alle var dog Mathias Nikolajsen, der med 10 scoringer fortjent blev kåret til man of the match af Birgitte Ledam.
Næste weekend venter sæsonens længste udebanetur, når Skørringe bussen kører mod Hjørring, hvor modstanderen hedder Elitesport Vendsyssel.